Tvorba plesní v obytnom priestore je zväčša spôsobená nejakým pochybením pri stavbe. Avšak často je príčinou nebezpečnej tvorby plesní aj nesprávna izbová klíma. Na prevenciu stačí len pár jednoduchých opatrení.
Plesne - tipy na prevenciu
Tmavé, nepekné a tiež zdravie ohrozujúce: čierne fľaky v miestnosti si nepraje nik. Napriek tomu nás, žiaľ, až príliž často "poctia" svojou návštevou ako nechcení hostia. Existuje ale možnosť, ako tvorbe plesní predísť, alebo jej zabrániť? Tvorba plesní v obytnom priestore je zväčša spôsobená nejakým pochybením pri stavbe. Avšak často je príčinou nebezpečnej tvorby plesní aj nesprávna izbová klíma. Na prevenciu stačí len pár jednoduchých opatrení. Vďaka nim nebude už potrebné riešiť ich odstraňovanie. Okrem užitočných tipov na správne vetranie ponúka DRYSTAR aj súbor opatrení ako plesne zdolať.
- 1. Vzdušná vlhkosť
-
Vzdušná vlhkosť v obytných priestoroch nemá presahovať 60%. Hodnoty Vám spoľahlivo ukáže jednoduchý vlhkomer. V prípade príliš vysokej vlhkosti vzduchu v miestnosti pomôžu odvlhčovače firmy DRYSTAR – na prenájom alebo na predaj.
- 2. Nárazové vetranie
-
Tri krát denne nárazovo vetrať. To znamená, okná na niekoľko minút úplne otvoriť (3-15 minút podľa sily pohybu vzduchu a rozdielu medzi vnútornou a vonkajšou teplotou). Tým sa zabezpečí optimálna výmena vlhkého opotrebovaného vzduchu za čerstvý, čím klesne aj relatívna vlhkosť vzduchu.
- 3. Výmena vzduchu
-
V neprítomnosti cez deň stačí vždy ráno a večer zabezpečiť v obytných a spálňových priestoroch kompletnú výmenu vzduchu nárazovým vetraním. Používanie vetračiek je relatívne neúčinné a pri dlhodobo pootvorených oknách vedie len k energetickým stratám.
- 4. Vykurovanie
-
Napriek vysokým cenám energií by mali byť miestnosti dostatočne vykurované - cca 20°C. Pri tom istom obsahu vodných pár je relatívna vlhkosť vzduchu tým nižšia, čím je vyššia teplota vzduchu.
- 5. Izbové dvere
-
Izbové dvere medzi rozdielne vykurovanými miestnosťami majú ostávať zatvorené. Inak sa vlhký vzduch rozšíri do chladnejšej miestnosti a zvýši tam relatívnu vlhkosť vzduchu. Rozdiel teplôt medzi otvorenými miestnosťami by nemal presahovať 4°C.
- 6. Kúpeľňa
-
Kúpeľňu je potrebné po sprchovaní alebo kúpaní ihneď vyvetrať. Počas sprchovania alebo kúpania musia byť dvere kúpeľne zatvorené, aby sa vodné pary nešírili do celého obytného priestoru.
- 7. Varenie
-
Pozor pri varení: aj kuchynské dvere majú pri varení zostať zatvorené a vodné pary by mali byť podľa možnosti okamžite vyvedené von (odsávanie cez digestor).
- 8. Prádlo
-
Miestnosti, ktoré sú využívané na sušenie prádla, sa musia častejšie vetrať, dvere nechávať zatvorené.
- 9. Žehlenie
-
Aj po žehlení je bezpodmienečne potrebné vyvetrať.
- 10. Zriecť sa zvlhčovačov vzduchu
-
Podľa možnosti je vhodné zriecť sa predmetov, ktoré zapríčiňujú väčšiu vlhkosť vzduchu. Teda izbové kvety, či fontánky. Jednak zvyšujú relatívnu vzdušnú vlhkosť, ale taktiež obzvlášť zvlhčovače na radiátoroch poskytujú živnú pôdu pre baktérie a huby.
- 11. Klimatizačné zariadenia
-
Klimatizačné zariadenia je potrebné pravidelne čistiť, inak sa stávajú zdrojom silného znečistenia vzduchu v miestnosti.