Zverte Vaše plesne do našich rúk - firma Drystar
Návrh opatrení je tak dôležitý ako samotné jednotlivé kroky. Inak stráca zmysel napríklad aj samotné odstránenie plesní z ešte vlhkého podkladu. Aj jednoduché premaľovanie plesní má veľmi pochybný a krátkodobý účinok. Taktiež ošetrenie plesní nesprávnym prostriedkom.
Spóry, teda zárodky plesní sa nachádzajú všade okolo nás. Sú prirodzenou súčasťou prírody. Nie je možné sa ich zbaviť ani v uzavretých miestnostiach. Každým vstupom do miestnosti prinášame ďalšie na našom oblečení, tele, vo vzduchu. Čakajú na ich príležitosť. Ak im dáme vhodné podmienky, začnú rásť a množiť sa. Pre svoj život potrebujú vodu, preto sa im darí v uzavretých miestnostiach, kde je stála zvýšená vlhkosť a určitá teplota. Príčiny zvýšenej vlhkosti môžu byť rôzne. Je potrebné si ujasniť, či sa pleseň šíri po škodách spôsobených vodou, alebo je takzvane "doma vypestovaná" na základe nedostatočného vetrania. Tvorbe plesní zabránime jedine tak, že odstránime príčinu jej tvorby. Plesne v obytnom priestore sú viac ako len nepríjemné. Zdravotné riziká, ktoré vyplývajú v dôsledku ich prítomnosti, sa nesmú podceňovať.
Postup likvidácie:
Napadnuté miesto je potrebné najprv dezinfikovať, čiže usmrtiť huby, ktoré produkujú nebezpečné spóry. Povrch napadnutý plesňou musí byť ošetrený veľmi opatrne, aby nedošlo k rozptylu nebezpečných spór do vzduchu. Naši pracovníci vykonávajú dezinfekciu plesní profesionálne a dôsledne pomocou tekutého prostriedku na báze peroxidu vodíka, koloidného striebra a polymérov. Je naozaj potrebné správne zvoliť typ dezinfekčného prípravku, nakoľko nevhodné prípravky môžu naopak zvyšovať opätovnú tvorbu plesní tým, že im vytvoria optimálne prostredie (napr. prípravky s obsahom chlóru - viaže vodu - nevhodný na pórovitý materiál) , alebo môžu poškodzovať povrch stien.
Po dezinfekcii je možné plesne odstrániť rôznym spôsobom v závislosti od povrchu a stupňa poškodenia buď čistením alebo oškrabaním omietky, protiplesňovým náterom, impregnáciou. Posledným krokom je obnova poškodenej maľovky, prípadne omietky.
PLESNE – DÔSLEDOK VLHNUTIA
S vlhkosťou v dome bojujeme podľa toho, aká je príčina, zdroj vlhnutia. Nájsť ho musí byť prvým krokom, nakoľko nie je možné vysušiť to, čo stále vlhne. Podľa toho zvolíme vhodné riešenie.
Odstránenie plesne je dočasné riešenie. Až po pochopení príčiny vlhnutia a po jej náprave sa stane miesto nevhodným pre rast plesní. Len tak sa ich môžeme zbaviť natrvalo.
Pri odstraňovaní plesní treba dodržať postup. Prvá je na rade dezinfekcia, teda usmrtenie plesní, potom vyčistenie, prípadne náter. Až potom sušenie. Na odstraňovanie plesní je vhodné uprednostniť odborníka, nakoľko vzniká riziko, že si nesprávnym postupom spôsobíme alergie, prípadne astmu.
Zárodky plesní sú neustále prítomné všade okolo nás. Sú vo vzduchu, máme ich na vlasoch, na oblečení, zachycujú sa na rôznych predmetoch okolo nás. Napriek tomu, že ich nevidno sú stále schopné života. Iba čakajú na svoju príležitosť podobne ako semeno rastliny. Ak sa im vytvorí vhodné prostredie, rastú. Na svoj rast potrebujú zvýšenú vlhkosť a určitú teplotu. Plesne vznikajú v domácnosti obvykle tam, kde niečo dlhodobejšie vlhne z niektorého z týchto dôvodov:
- Zemná vlhkosť
- Nedostatočné zateplenie, chyby v prevedení stavby
- Poruchy, nehody, ľudský faktor
O aký problém ide a ako na ne nám môžu niečo napovedať vonkajšie prejavy. Viac sa dozviete v nasledujúcom texte.
ZEMNÁ VLHKOSŤ sa môže prejavovať vlhkými vzlínajúcimi fľakmi obvykle na obvodových stenách v ich spodnej časti.
Ak je príčinou chyba v hydroizolácii a do budovy preniká vlhkosť zvonka, je vhodné zavolať si sanačnú firmu, ktorá vykoná injektáž, podrezanie, drenáž, či iné.
Ak nie je jednoznačné, či zdrojom vlhnutia je zemná vlhkosť alebo napr. prasknutý rozvod vody, kúrenia je vhodné objednať si služby odborníkov na vyhľadávanie únikov, priesakov vody. Niekedy sa vlhkosť objavuje aj po sanačnom zásahu. To môže znamenať prítomnosť zvyškovej vlhkosti uviaznutej v konštrukcii alebo ďalší zdroj vlhnutia (napr. prasknutá trubka), Toto je možné zistiť tlakovými skúškami, či zavolať odborníkov na zisťovanie priesakov. |
NEDOSTATOČNÉ ALEBO CHÝBAJÚCE ZATEPLENIE STIEN, STROPNÉHO VENCA, STRECHY je možné spoznať podľa objavujúcich sa plesní v spravidla horných rohoch miestností, na ostení okien a za nábytkom výlučne na obvodových stenách. V bytoch nad pivnicami zas spravidla v dolných rohoch.
Vzduch obsahuje určité množstvo vodnej pary. Čím je vzduch teplejší, tým viac vlhkosti dokáže naviazať (preto v lete pri vysokých teplotách všetko rýchlo schne). Ohriaty vzduch v miestnosti na seba viaže všetku vlhkosť, ktorú domácnosť vyprodukuje. Či už potením, praním a sušením prádla, polievaním kvetov, varením, sprchovaním alebo žehlením. V prípade, že tento vzduch príde do styku s chladnejším povrchom, nedokáže v sebe udržať toľko vlhkosti a zbavuje sa jej (podobne ako na orosenom pohári so studeným nápojom). Tento jav nastáva pri určitej teplote a vlhkosti vzduchu, a nazýva sa rosný bod. Vlhkosť potom ostáva na povrchoch. Keďže sa nemá ako vypariť, zostáva tam dlhšie. Spóry plesní sa na vlhkom povrchu usádzajú a začínajú rásť.
Ak je príčinou zrážania vlhkosti nedostatočné zateplenie stien, či nekvalitné okná, je na mieste zvážiť dozateplenie, výmenu okien, či opravu ostenia, čiže stavebné úpravy.
Ak tieto úkony nie je možné vykonať, ponúka sa riešenie v podobe kondenzačných odvlhčovačov. V takom prípade je lepšie si ho zakúpiť, než prenajať, keďže ide o dlhodobú záležitosť. Pri kúpe je dôležitý vzhľad, pokiaľ ho budete mať v obývaných miestnostiach, hlučnosť prístroja, veľkosť zbernej nádoby na vodu , možnosť servisovania a správny výber výkonu podľa veľkosti priestoru. Tieto prístroje je možné zakúpiť u nás. Na našej stránke www.drystar.sk poskytujeme tipy a rady ako je možné zabrániť hromadeniu vlhkosti v byte. |
PORUCHY, NEHODY, ĽUDSKÝ FAKTOR, takýto druh zatečenia je možné rozpoznať tak, že vlhnú aj vnútorné priečky v dome, alebo podľa fľakov, ktoré zanecháva na stenách stekajúca voda.
Príčiny vlhnutia môžu byť rôzne. Z prasknutých vodovodných rozvodov či odpadových potrubí, z poškodenej či zle zhotovenej strešnej konštrukcie, z nesprávne vyhotovených prestupov na terasy a aj z netesností v sprchovom kúte, či na vani. Jednoducho únavou materiálu, vadným tovarom, či z chýb pri výstavbe. Dokonca aj z vytečeného akvária alebo bazénu. Tu je taktiež v prvom rade potrebné príčinu vlhnutia nájsť, opraviť a následne je možné začať sušiť. Opravu by mali vykonať odborníci z odboru, ktorého sa to týka. Teda buď inštalatéri, strechári, izolatéri, kurenári alebo stavbári. Lokalizovať príčinu sa dá tlakovými skúškami, termografiou a ďalšími inými spôsobmi v závislosti od druhu poruchy. Netreba zabudnúť, že takéto prípady sú často poistnými udalosťami a treba ich nahlásiť v príslušnej poisťovni.
VLHKOSŤ PO POVODNI
Po povodni vzniká veľa problémov, ktoré je potrebné vyriešiť. Od vypratania nábytku, odpratania bahna, odčerpania vody z pivníc, vyčistenia a dezinfekcie cez komunikáciu s poisťovňou až po riešenie náhradného bývania. Ak sú priestory v takom stave, že nie je možné sa do nich znovu nasťahovať, je potrebné ich najprv zrenovovať, čo je možné až po ich vysušení. Čo nie je možné vysušiť prirodzenou cestou, to sa dá riešiť umelým vysušovaním pomocou prístrojov. Vodu zatečenú do stavebnej konštrukcie nie je dobré podceňovať, aj keď ju nie je na prvý pohľad vidieť. Často sa stáva, že už opravené steny a vymenené podlahoviny sa po určitom čase znovu poškodia vinou vzlínajúcej a vyparujúcej sa vody.
VLHKOSŤ Z BAZÉNA:
Krytý bazén v dome produkuje permanentne vlhkosť. Aby sa zabránilo tvorbe plesní je potrebné spolu s ním si dať nainštalovať do miestnosti aj vzduchotechniku, s funkciou odvlhčovania. Všetky ostatné možnosti nie sú dostačujúce pri takom množstve odparovanej vody.
Zatečenia je vhodné sušiť pomocou vysušovacích prístrojov. Je neekonomické si kvôli jednej udalosti prístroje kupovať a následne ich doma skladovať, pričom nie sú lacné. Preto je vhodnejší zabezpečiť si odborné posúdenie a navrhnutie čo najefektívnejšieho spôsobu sušenia a prenájmu vhodných prístrojov spolu s ich inštaláciou odbornou sanačnou firmou. Používajú sa rôzne prístroje, spôsoby a metódy sušenia ako aj meracie prístroje. To si vyžaduje know how a tiež odborné znalosti. |